Kārtis un kāršu spēles.

Kārtis ir interesants laika kavēklis jau no to izgudrošanas brīža 9. gadsimta Ķīnā. Protams, līdz mūsdienām, tās ir mainījušās, taču galvenais princips ir palicis nemainīgs un kāršu tips, kas pašlaik tiek lietots visā pasaulē, nav mainīts gadsimtiem ilgi.

Kārtis tiek izmantotas ne tikai spēlēm, bet arī kāršu trikiem, kas vienmēr ir fascinējuši daudzus. Patiesībā lielākā daļa kāršu triku pamatā ir matemātika un kāršu skaitīšana, taču ir arī tādi triki, kuri joprojām izraisa sajūsmu skatītājos un triku meistars, protams, savus noslēpumus nevienam nekad neatklās. Ja atgriežamies pie kāršu spēlēm, tad pateikt to, cik daudz kāršu spēļu pastāv, ir gandrīz neiespējami. Daudzas no tām tiek pielāgotas, izgudrotas jaunas un pieskaitītas pie kādas spēļu grupas, piemēram pokers, kas ir ne tikai Texas Hold`em vai Omaha kāršu spēles, bet gan vairāk kā simts pokera veidu!

 

Populārākās kāršu spēles.

Kurš gan nezina, kas ir Solitaire kāršu spēle, kas ir bijis laika kavēklis ikvienam, kurš jebkad ir izmantojis datoru. Interesanti, ka šī spēle savu patieso slavu guva tad, kad Microsoft izlēma to izmantot Windows spēļu klāstā.

Arī pokers nevienam nav svešs, jo tas ir lielisks laika kavēklis ne tikai saviesīgos pasākumos draugu lokā, bet arī dažādos turnīros internetā un kazino.

Blekdžeks ir kļuvis par ārkārtīgi populāru spēli. Daudzi nemaz nezina, ka tas ir bijis aizliegts un spēlēt legāli to var tikai no pagājušā gadsimta trīsdesmitajiem gadiem.

 

Interesanti fakti.

Kamēr daudziem kārtis ir tikai laika kavēklis un veids kā atpūtināt prātu, Periodiskās sistēmas izgudrotājām Mendeļejevam ideja par ķīmisko elementu sakārtošanu vienā tabulā radās tieši spēlējot kārtis. Kāršu spēlēšanai 18.gadsimtā tika piemērots nodoklis un zīmogs, kas simbolizē, ka tas ir samaksāts, tika uzspiests uz virsējās kārts, kas kavā visbiežāk bija pīķa dūzis. Lai apietu šo nodokli, ir bijuši mēģinājumi arī spēlēt bez šīs kārts. Pastāv uzskats, ka lielākajās kāršu vērtības (kalpiem, dāmām, kungiem) apzīmē vēsturiski slavenus personāžus – karaļus, imperatorus, valdniekus.

Interesanti, ka kāršu kavā ir 52 kārtis, kas varētu simbolizēt arī 52 gada nedēļas, 4 masti ir četri gadalaiki, 13 kārtis ir 13 nedēļas katrā gadalaikā, 12 monarhi ir 12 mēneši. Tāpat uzskata, ka četri masti simbolizē četras stihijas – zemi, ūdeni, gaisu un uguni.